Gündem

 

"Bir Türküdür Direniş..."

 
Ölüm Orucu Şehitleri Mücadelemizde Yaşıyor!- Haklıyız Kazanacağız!
 

14 Haziran 2021

 

 

1984 Nisan’ında başlayıp Haziranda biten, beden beden, hücre hücre süren bu direnişte kavgamızın mimarları, yaratıcıları olan dört can yaşamını yitirdi. Abdullah Meral direnişin 63. Günü – 14 Haziran saat 23.40- ölümü yenerken "Bizler ölmeyeceğiz, yine sizlerle beraberiz. Alınterimizin aktığı her yerde, tarlalarda, bahar güllerinin yeni filizlerinde, yeni doğan çocukların isimlerinde ben ve bizleri bulacaksınız. Bundan iyi yaşamak olur mu?” diyordu. Onu izleyen Haydar Başbağ, direnişin 66. Günü – 17 Haziran saat 06.15 – ölümsüzlüğe ulaşırken yoldaşlarına mesajı; “Geride kalan yoldaşlarımın (…) Maksizim-Leninizm bayrağını şerefle taşıyacaklarına, mücadeleyi bırakacağımız yerden zafere kadar sürdürmede kahramanca davranacağına inancım sonsuzdur…” oldu. Hemen ardından, siper yoldaşlığı geleneği ile M. Fatih Öktülmüş geliyordu. Direnişin 66. Günü; 17 Haziran 07.35’te Haydar’ı izlerken “Devrim, sosyalizm ve sınıfsız (…) toplum yolunda üstümüze düşen görevi yerine getirmekten mutluluk duyuyorum” diye haykırıyordu. Fatih zafere ulaşırken, ölümü kepazeleştirirken arkadan Bursa’nın “devrim hamalı” geliyordu: Hasan Telci, direnişin 73. Günü, 24 Haziran saat 23.55’te ölümsüzleşirken, “Ben bu kararı alırken, insanlığa karşı sorumluluğumun ve insanlık onurunun yüceliğinin bilinci içerisinde hareket ediyorum” diyordu.

 

Yenilgiyi yerle bir etmek, yılgınlığın, teslimiyetin, inançsızlığın önüne set olmak, geleceğe, bizlere; direniş, davaya adanmışlık, her koşulda davayı savunma, bedeli ne olursa oldun sahiplenme mirası bırakan Ölüm Orucu şehitlerimizin yarattığı bu gelenek bizlerindir.

 

Kızıldere’de dikilen bayrak, Ölüm Orucuyla daha yükselirken, 12 Temmuz, 16-17 Nisan, 6 Martlarda sürdürülen düşmanla çatışma geleneği, umudu kanlarıyla yazanların bıraktıkları direniş geleneği bizlerindir. Bu layık olmak, yaşatmak, geliştirip devrimle taçlandırmak bizlerin omuzlarındadır.

 
 
 

Ölüm Orucu Şehitleri Mücadelemizde Yaşıyor!

 

Mahir, Hüseyin, Ulaş Kurtuluşa Kadar Savaş!

 

Niyazi, Bedri, Sinan Savaşa Devam!