Gündem

 

Tek Tip Elbise (TTE) Kabul Edilemez!

 
Devrimci Çözüm Dergisi- Haklıyız Kazanacağız!
 

21 Ağustos 2017

 

Son dönemde gündeme getirilen cezaevlerinde Tek Tip Elbise (TTE) uygulanması tartışmalarıyla siyasi iktidarın amacı; bir bütün olarak toplumun tek tipleştirilmesidir.

 

15 Temmuz dinci-gerici darbe girişimi ve hemen ardından ilan edilen OHAL ile güçsüzlüklerini 12 Eylül cunta dönemini aratmayan açık faşizm uygulamalarını hayata geçirerek gizlemeye çalışan oligarşi ve temsilcisi siyasi iktidar; çıkarılacak bir Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile cezaevlerinde Tek Tip Elbise (TTE)’yi uygulamak istemektedir.

 

12 Eylül cunta döneminde Tek Tip Elbise (TTE) dahil siyasi tutsaklar ve toplum üzerindeki tüm baskı ve işkenceye karşı Devrimci Sol ve TİKB tarafından cezaevlerinde 1984 yılında Ölüm Orucu Direnişi başlatılmıştır. Hiçbir bedeli ödemekten çekinmeyerek ortaya konulan devrimci irade ve direnişte Devrimci Sol’dan Abdullah Meral, Haydar Başbağ ve Hasan Telci ile TİKB’den Mehmet Fatih Öktülmüş şehit olmuş, ancak tek tip kıyafet üzerinden topluma dayatılan tek tipleştirme boşa çıkartılarak oligarşiye geri adım attırılmıştır. TTE’nin geri çekilmesi, faşizmin tek tip insan ve tek tip toplum yaratma çabasının boşa düşürülmesinin de göstergesi olmuştur.

 

Şimdi bir kez daha gündeme gelen Tek Tip Elbise dayatmasıyla siyasi iktidarın amacı yine aynıdır: tek tip insan ve tek tip toplum yaratma; toplumu tek tipleştirerek teslim almaktır.

 

Dayatılan tek tipleştirmeye karşı tavrımız geçmişte olduğu gibi bir kez daha aynı duyarlılığı göstermek ve buna karşı mücadele etmek olmalıdır.

 

Tek Tip Elbiseye ve toplumun tek tipleştirilmesine karşı, dayatılan teslimiyete, kimliksizleştirmeye karşı, faşizme karşı, insanın insanca ve özgürce yaşaması için, devrim ve sosyalizm için örgütlenelim, mücadele edelim.

 

TEK TİP ELBİSE (TTE) KABUL EDİLEMEZ!

 

KAHROLSUN FAŞİZM, YAŞASIN MÜCADELEMİZ!

 
 

Devrimci Çözüm Dergisi